Controllers for floor heating

Underfloor heating systems are very effective and economical way of heating your home. It allow you to have a greater heating comfort with real savings. To talk about savings you need one system that will regulate the amount of heat delivered to the rooms. Floor heating control system from TECH Controllers. Controllers are specialized, modern devices that support the management and control of temperature in each room separately. The use of floor heating controllers is time-saving and ensure full thermal comfort in whole house.

Underfloor heating control – cost

Underfloor heating systems are often use as independent or auxiliary way of heating residential buildings. Thanks to the fact that underfloor heating systems transfer some of the energy by means of radiation, thermal comfort is achieved at a much lower temperature, which allows for significant savings. Underfloor heating is also cheaper to operate and has higher efficiency than radiator heating.

To reduce the cost of floor heating, it is necessary to install floor heating controllers to manage their work. Thanks to the ability to decide on the temperature in each room separately, you can contribute to even greater savings, while adjusting the temperature level to everyday activities.

Underfloor heating systems by TECH Controllers

The company TECH Controllers offers its clients four functional, modern underfloor heating control systems that are fully adapted to work in complex heating systems. Floor heating controllers series 5, 6, 7 and 8, thanks to the numerous functions that they perform, significantly affect the optimal temperature control. In the floor heating system controller series 5, the user can edit the temperature values from the room regulator. The other series have an advanced menu, from which you can manage the temperature in the rooms. Among the underfloor heating systems, two series are designed for wired installation (series 5 and 7) and one for wireless installation (series 8). In floor heating systems series 7 and 8, advanced control panels are additionally available, thanks to which you can control and change parameters set on all slave floor heating controllers from one device. The possibility of connecting 7 and 8 series underfloor heating systems with an Internet module allows you to also control and manage the system from the eModul app

Floor heating controllers - a convenient way to save heat

Underfloor heating systems allow individual temperature control in each room also from the mobile devices. What's more, floor heating controllers made by TECH Controllers allow the connection of a pump and a heating device for additional heating source. These floor heating controllers are adapted to operate in various heating systems and quickly recognize new components. Each of underfloor heating systems has been prepared to be functional and easy to use. Thanks to this, it is possible to control the heating comfortably and achieve a comfortable temperature and significant savings.

Controllers for floor heating - questions and answers

Jakie urządzenia wchodzą w skład systemu ogrzewania podłogowego?

Każdy z dostępnych w sprzedaży systemów TECH Sterowniki składa się z elementów bazowych (koniecznych do sprawnego działania systemu) oraz dodatkowych, które zwiększają jego funkcjonalność.

Do bazowych elementów systemu należą:

  •       sterownik główny, czyli sterownik siłowników termostatycznych (przeznaczony do obsługi maksymalnie 8 stref grzewczych),
  •       regulatory lub czujniki pokojowe (dedykowane do współpracy ze sterownikami podłogowymi),
  •       siłowniki termoelektryczne instalowane na rozdzielaczu.

Do elementów wyposażenia opcjonalnego należą m.in. panel kontrolny, moduł internetowy oraz repeater sygnału.

Czy systemem podłogowym można sterować zdalnie?

Podobnie jak innymi typami ogrzewania, tak i ogrzewaniem podłogowym można sprawnie zarządzać online, korzystając z nowoczesnej aplikacji eModul. Pozwala ona na bieżąco kontrolować i edytować temperaturę oraz pozostałe parametry pracy urządzenia z każdego miejsca na ziemi i zużywać energię wtedy, kiedy jest potrzebna. Do zestawu wystarczy dokupić moduł ST-505 lub WiFi RS oraz zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym.

Czy można połączyć ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym?

Tak. To bardzo powszechne rozwiązanie. W ostatnich latach często łączy się pracę ogrzewania podłogowego np. w łazience czy przedpokoju z grzejnikami zamontowanymi w innych pomieszczeniach w domu. Możliwe jest także połączenie w jednym pomieszczeniu ogrzewania grzejnikowego z podłogowym. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wyższy komfort cieplny w pomieszczeniu. Łączenie dwóch różnych systemów grzewczych w budynku mieszkalnym otwiera nowe możliwości dla użytkowników. Systemy mogą być w różny sposób skonfigurowane i w zależności od tego będą mieć inne potrzeby związane z rozbudową systemu.

Jaka jest optymalna temperatura ogrzewania podłogowego?

Jeśli w danym budynku mieszkalnym izolacja została wykonana prawidłowo, to do utrzymania komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu wystarczy zachowanie temperatury podłogi na poziomie 22-24°C. Trzeba także pamiętać o niektórych ograniczeniach. Przykładowo w łazience o niewielkim metrażu na podłodze może zostać niewiele miejsca, by pomieszczenie zostało dogrzane do odpowiedniej temperatury tylko i wyłącznie dzięki ogrzewaniu podłogowemu. W takim wypadku sprawdza się wprowadzenie grzejników drabinkowych.

Czy samo ogrzewanie podłogowe wystarczy?

Inwestorzy często zastanawiają się, jak długo nagrzewa się podłogówka i czy jest to rozwiązanie, które zapewni w pomieszczeniach komfortową temperaturę. Rosnące zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym pokazuje, że jest ono właściwe, zwłaszcza w budynkach niskoenergetycznych. Łączenie podłogówki z ogrzewaniem grzejnikowym to równie często stosowane rozwiązanie, ale wymaga przeprowadzenia zgodnie z planem i zachowania najwyższych standardów, by koszty eksploatacyjne pozostały na niskim poziomie. Bardzo często można się więc spotkać z sytuacją, w której ogrzewanie podłogowe jest montowane na parterze budynku mieszkalnego, a grzejniki na poddaszu.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie podłogowe?

Wydajność pracy instalacji ogrzewania podłogowego można zwiększyć dzięki rozważnemu gospodarowaniu wytworzonym ciepłem. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki to aż 7 serii składających się z elementów, które sprawnie się ze sobą komunikują w obrębie danego zestawu, gwarantując najlepsze, ekonomiczne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Wśród nich są zarówno zestawy przewodowe, jak i bezprzewodowe, które pracują zgodnie z potrzebami mieszkańców. To gwarantuje jednocześnie komfort cieplny oraz oszczędności. Użytkownik, decydując się na zakup systemu podłogowego, może odkryć nowe możliwości zarządzania ogrzewaniem, w tym także sterowanie instalacjami przez internet.

Gdzie mogę zamontować sterowniki ogrzewania podłogowego?

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym można montować wszędzie tam, gdzie pracuje wodne ogrzewanie podłogowe. Główne urządzenie (sterownik zaworów termostatycznych) najczęściej instaluje się przy rozdzielaczu lub w kotłowni. Ze względu na duże gabaryty polecanym rozwiązaniem będzie montaż specjalnej szafki lub półki i umieszczenie na niej urządzenia, dzięki czemu będzie go można wygodnie obsługiwać. Siłowniki z kolei instaluje się na rozdzielaczu. W pomieszczeniu pozostaje już tylko zamontować urządzenie do pomiaru temperatury (czujnik lub regulator pokojowy).

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dla alergików?

Na temat ogrzewania podłogowego krąży wiele mitów. Jeden z nich brzmi: ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla osób z alergią. To fałsz. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że dla zapewnienia zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia domowników ważne jest, by temperatura była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Dobrze zrównoważony system nie będzie powodować przegrzania podłogi i nie wywoła dyskomfortu. Nie ma aktualnie dowodów, które w jasny sposób potwierdzały negatywne działanie podłogówki na nasze zdrowie. Warto przy tym pamiętać o licznych zaletach, jakie daje sterowanie ogrzewaniem podłogowym wodnym. To kontrola temperatury w każdej strefie grzewczej praktycznie przez całą dobę i pełne dopasowanie do potrzeb domowników. Użytkownik może zdecydować się na system podłogowy przewodowy lub bezprzewodowy.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Każdy użytkownik ma prawo do swoich preferencji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który system jest lepszy.  Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku ogrzewania elektrycznego trzeba się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli nie korzystamy z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, to regularnie rosnące ceny energii elektrycznej będą realnie zwiększać koszty ponoszone za ogrzewanie. Wodny system ogrzewania podłogowego też ma swoje wady, ale za jego montażem przemawiają niższe koszty eksploatacyjne, a także możliwość łatwej współpracy z różnymi urządzeniami grzewczymi, w tym z pompą ciepła. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać dzięki zarządzaniu wodnym systemem grzewczym za pomocą nowoczesnych sterowników.